JAK ROBIĆ ŁADNE ZDJĘCIA?

Dwumiesięczne warsztaty fotografii dla podróżników
7 marca – 25 kwietnia

Zapraszam miłośników fotografii na osiem spotkań doskonalących umiejętność posługiwania się aparatem. Będziemy się uczyć wszystkiego, co może być przydatne w fotografii podróżniczej, a więc obsługi aparatu, sposobu patrzenia kadrem, komputerowej obróbki obrazu w programie lightroom i prezentacji prac z wykorzystaniem współczesnych mediów. Dwa spotkania zorganizujemy w plenerze, jedno poświęcone architekturze i fotografowaniu ludzi, drugie – wprowadzające do fotografii pejzażowej. Po zakończonym cyklu będzie możliwość dalszego doskonalenia warsztatu podczas wypraw w ciekawe zakątki Polski i świata.

Pierwsze spotkanie rozpocznie się 7 marca o 17.00, a następnych siedem – w kolejne środy. Cena warsztatów wynosi 300 złotych. Kontakt z prowadzącym i zapisy: adamsmialek@gmail.com, tel. 502 224 510. Spotkania będą się odbywać w siedzibie fundacji Quo Vadis w Krakowie, w Rynku Podgórskim 9. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie do końca lutego 50 złotych bezzwrotnego zadatku, a pozostałej kwoty – do 6 marca, na konto fundacji: 72 1140 2004 0000 3602 7676 8000. Proszę w tytule przelewu wpisać słowa „warsztaty foto”.

Fundacja Quo Vadis, której korzenie sięgają roku 1994, zajmuje się promowaniem aktywności sportowej, turystyki i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz seniorów. Od niedawna poszerzyła działalność o edukację. Strona fundacji: www.quovadis.malopolska.pl, KRS: 0000668981

Prowadzący warsztaty, Adam Śmiałek, od dwudziestu lat fotografuje zawodowo w branży reklamowej i dokumentacyjnej, a także podczas częstych podróży przygotowuje materiały promocyjne dla nowych rozwiązań marek świata fotografii i filmu. Ma za sobą cztery lata wykładów, m. in. w Krakowskiej Akademii Fotografii i wiele publikacji. Jest sympatykiem harmonijnego łączenia klasyki i nowoczesności, skupiając się przede wszystkim na istocie fotografii, czyli opowiadaniu własnej historii za pomocą obrazów. Prowadzi stronę z fotograficznymi poradami www.przypadkiadama.com oraz własny kanał filmowy www.youtube.com/user/smialekadam

Po rozpoczęciu warsztatów z tego miejsca będziemy mogli pobierać materiały uzupełniające oraz zdjęcia w formatach surowych do ćwiczeń z programem lightroom. Tutaj także będziemy wystawiać nasze prace, powstałe w trakcie plenerów.

Szczegółowy plan warsztatów

7 marca – spotkanie pierwsze: dzień poznania

Porozmawiamy o naszych zdjęciach, o tym co fotografujemy i jak chcielibyśmy fotografować. Zapoznamy się z budową aparatu. Najpierw dowiemy się jak w ogóle powstaje zdjęcie i jakie elementy mają na to wpływ, a potem, już praktycznie, wędrując po przyciskach i menu aparatów, zaznajomimy się z takimi pojęciami jak czas, przysłona, czułość, korekta ekspozycji, balans bieli, ogniskowa, autofocus, tryby pracy i wiele innych.

14 marca – spotkanie drugie: dzień wiedzy

Najpierw ugruntujemy sobie pojęcia, które już poznaliśmy, by przejść do bardziej zaawansowanych elementów związanych z nimi, jak głębia ostrości, stabilizacja i praca ze statywem, tryby pomiaru światła, dynamika, profile itd. Zaznajomimy się ograniczeniami technicznymi i nauczymy się je omijać. W końcu przygotujemy się do pracy z formatem RAW i poznamy płynące z tego korzyści: możliwość rezygnacji z ustawiania części parametrów przed zrobieniem zdjęcia i precyzyjnej korekty koloru, dynamiki oraz naprawy błędów biorących się z ograniczeń sprzętowych, jak aberracja chromatyczna, zniekształcenia geometrii, zaświetlenia czy winieta.

21 marca – spotkanie trzecie: dzień fotografii

W nagrodę za trudy zmagania się z wiedzą ścisłą będziemy zajmować się tylko obrazem, także dosłownie, ponieważ zaczniemy od historii patrzenia na świat przez malarzy. Kolejno dowiemy się jak przez wieki kształtowała się estetyka, w jaki sposób opowiadać własną historię, jak bardzo różnie można pokazać to samo i jak wiele miejsca możemy tu znaleźć dla siebie. Nauczymy się unikać pułapek nadmiaru i banalności, poznamy sposoby, które szczególnie działają na zmysły. Wreszcie przyjrzymy się temu jak najlepsi fotografowie pokazują świat.

28 marca – spotkanie czwarte: dzień komputera

Ponieważ będziemy już znać korzyści używania formatu RAW, nauczymy się poruszać w programie lightroom, który jest standardem w dziedzinie wydobywania zdjęć z surowych plików. Z mnogości elementów tej aplikacji wybiorę dla was to co istotne i przydatne podczas pracy ze zdjęciami robionymi w podróży. Skupimy się przede wszystkim na opanowaniu dynamiki i koloru, redukcji skutków niedoskonałości sprzętu oraz, nawiązując do poprzedniego spotkania, subiektywnym sposobie pokazania chwili.

4 kwietnia – spotkanie piąte: dzień pejzażu

Miejsce, w którym będziemy się spotykać, jest położone wyjątkowo. Dosłownie minutę drogi znajduje się jeden z najpiękniejszych krakowskich parków – Park Bednarskiego, przez który wybierzemy się na Wzgórze Lasoty z tysiącletnim kościółkiem św. Benedykta i zdobędziemy Kopiec Krakusa. Na końcu zejdziemy do Kamieniołomu Liban, w którym znajdują się malownicze stawy.

11 kwietnia – spotkanie szóste: raz jeszcze dzień komputera

Zdjęcia z poprzedniego spotkania będą naszym materiałem warsztatowym. Jednak tym razem nie będzie to wykład, do komputera zaproszę chętnych, którzy z programem lightroom próbowali już mierzyć się samemu. Będziemy dyskutować o różnych sposobach rozwiązywania problemów i o odmiennych punktach widzenia na na miejsca, które odwiedziliśmy tydzień wcześniej. Poznamy też efektywne sposoby prezentacji naszych prac w internecie oraz przygotowania ich do druku.

18 kwietnia – spotkanie siódme: dzień architektury

Drugi spacer obejmie ulice starego Podgórza i Kazimierza. Dobre zdjęcia miasta wymagają nieco więcej wiedzy, dlatego ten plener zostawimy sobie na koniec. Przejdziemy się słynną już Kładką Bernatką, a na końcu wybierzemy którąś z kazimierzowskich knajpek, w której poćwiczymy robienie zdjęć w trudnych warunkach braku światła.

25 kwietnia – spotkanie ósme: dzień naszych zdjęć

Najpierw pochwalimy się zdjęciami sprzed tygodnia, już przygotowanymi przez każdego wcześniej. Będziemy je analizować zarówno z perspektywy technicznej jak i estetycznej, korzystając z wiedzy i terminologii zdobytej na warsztatach. W drugiej części każdy, podobnie jak na początku, przygotuje własny materiał do dyskusji, jednak już zupełnie innej niż na początku warsztatów, dojrzalszej i świadomej. Spotkanie zakończy się, a jakże, rozdaniem certyfikatów i zaproszeniem do dalszej pracy z aparatem, tym razem już podczas prawdziwych podróży.