JAK ROBIĆ ŁADNE ZDJĘCIA?

Dwumiesięczne warsztaty fotograficzne
Kraków, 7 marca – 25 kwietnia

Już za nami wiosenne warsztaty. Zapraszam do pobrania materiałów uzupełniających zagadnień, które omawialiśmy. Wkrótce kolejne terminy oraz inne miasta, w których będę zapraszał na warsztaty weekendowe. Polecam śledzić informacje na tej stronie oraz mój kanał filmowy. Zawsze też można się ze mną skontaktować poprzez pocztę: adamsmialek@gmail.com

— O warsztatach ogólnie.
— Szczegółowy program warsztatów.
— Zdjęcia uczestników wykonanych podczas plenerów.
— O mnie i o miejscu, w którym odbywają się warsztaty.

Fotografia to opowieść fotografa. Jego subiektywny punkt widzenia, jego emocje, jego historia. To już nie aparat oddający rzeczywistość najwierniej jak można. Tutaj współczesna technika radzi sobie świetnie. Jednak technika nie rozpozna piękna, to zadanie dla nas.

Idea zgrabna, lecz bez konkretów byłaby tylko zabawą słowem. Zatem zapraszam miłośników fotografii na osiem spotkań doskonalących umiejętność posługiwania się aparatem, by ten stał się narzędziem wypowiedzi, a nie tylko bezdusznym rejestratorem chwili. Będziemy się uczyć wszystkiego, co może być przydatne w fotografii przede wszystkim podróżniczej. Poznamy niezbędne aspekty techniczne, więc obsługę samego aparatu, obróbkę obrazu w programie lightroom i sposoby prezentacji prac z wykorzystaniem współczesnych mediów, ale też nauczymy się patrzenia kadrem, przyglądniemy się estetyce i różnorakim metodom realizacji naszego, indywidualnego spojrzenia na obraz.

Dwa spotkania zorganizujemy w plenerze, jedno poświęcone architekturze i fotografowaniu ludzi, drugie – wprowadzające do fotografii pejzażowej. A po zakończonym cyklu będzie możliwość dalszego doskonalenia warsztatu podczas wypraw w ciekawe zakątki Polski i świata.

Spotkania odbywają się w środy o 17.30, w siedzibie fundacji Quo Vadis w Krakowie, w Rynku Podgórskim 9. Kontakt z prowadzącym: adamsmialek@gmail.com, tel. 502 224 510

Fundacja Quo Vadis, której korzenie sięgają roku 1994, zajmuje się promowaniem aktywności sportowej, turystyki i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz seniorów. Od niedawna poszerzyła działalność o edukację. Strona fundacji: www.quovadis.malopolska.pl, KRS: 0000668981

Prowadzący warsztaty, Adam Śmiałek, od dwudziestu lat fotografuje zawodowo w branży reklamowej i dokumentacyjnej, a także podczas częstych podróży przygotowuje materiały promocyjne dla nowych rozwiązań marek świata fotografii i filmu. Ma za sobą cztery lata wykładów, m. in. w Krakowskiej Akademii Fotografii i wiele publikacji. Jest sympatykiem harmonijnego łączenia klasyki i nowoczesności, skupiając się przede wszystkim na istocie fotografii, czyli opowiadaniu własnej historii za pomocą obrazów. Prowadzi stronę z fotograficznymi poradami www.przypadkiadama.com oraz własny kanał filmowy www.youtube.com/user/smialekadam

Szczegółowy program warsztatów

7 marca – spotkanie pierwsze: dzień poznania

Porozmawiamy o naszych zdjęciach, o tym co fotografujemy i jak chcielibyśmy fotografować. Zapoznamy się z budową aparatu. Najpierw dowiemy się jak w ogóle powstaje zdjęcie i jakie elementy mają na to wpływ, a potem, już praktycznie, wędrując po przyciskach i menu aparatów, zaznajomimy się z takimi pojęciami jak czas, przysłona, czułość, korekta ekspozycji, balans bieli, ogniskowa, autofocus, tryby pracy i wiele innych.

14 marca – spotkanie drugie: dzień wiedzy

Najpierw ugruntujemy sobie pojęcia, które już poznaliśmy, by przejść do bardziej zaawansowanych elementów związanych z nimi, jak głębia ostrości, stabilizacja i praca ze statywem, tryby pomiaru światła, dynamika, profile itd. Zaznajomimy się ograniczeniami technicznymi i nauczymy się je omijać. W końcu przygotujemy się do pracy z formatem RAW i poznamy płynące z tego korzyści: możliwość rezygnacji z ustawiania części parametrów przed zrobieniem zdjęcia i precyzyjnej korekty koloru, dynamiki oraz naprawy błędów biorących się z ograniczeń sprzętowych, jak aberracja chromatyczna, zniekształcenia geometrii, zaświetlenia czy winieta.

21 marca – spotkanie trzecie: dzień fotografii

W nagrodę za trudy zmagania się z wiedzą ścisłą będziemy zajmować się tylko obrazem, także dosłownie, ponieważ zaczniemy od historii patrzenia na świat przez malarzy. Kolejno dowiemy się jak przez wieki kształtowała się estetyka, w jaki sposób opowiadać własną historię, jak bardzo różnie można pokazać to samo i jak wiele miejsca możemy tu znaleźć dla siebie. Nauczymy się unikać pułapek nadmiaru i banalności, poznamy sposoby, które szczególnie działają na zmysły. Wreszcie przyjrzymy się temu jak najlepsi fotografowie pokazują świat.

28 marca – spotkanie czwarte: dzień komputera

Ponieważ będziemy już znać korzyści używania formatu RAW, nauczymy się poruszać w programie lightroom, który jest standardem w dziedzinie wydobywania zdjęć z surowych plików. Z mnogości elementów tej aplikacji wybiorę dla was to co istotne i przydatne podczas pracy ze zdjęciami robionymi w podróży. Skupimy się przede wszystkim na opanowaniu dynamiki i koloru, redukcji skutków niedoskonałości sprzętu oraz, nawiązując do poprzedniego spotkania, subiektywnym sposobie pokazania chwili.

4 kwietnia – spotkanie piąte: dzień pejzażu

Miejsce, w którym będziemy się spotykać, jest położone wyjątkowo. Dosłownie minutę drogi znajduje się jeden z najpiękniejszych krakowskich parków – Park Bednarskiego, przez który wybierzemy się na Wzgórze Lasoty z tysiącletnim kościółkiem św. Benedykta i zdobędziemy Kopiec Krakusa. Na końcu zejdziemy do Kamieniołomu Liban, w którym znajdują się malownicze stawy.

11 kwietnia – spotkanie szóste: raz jeszcze dzień komputera

Zdjęcia z poprzedniego spotkania będą naszym materiałem warsztatowym. Jednak tym razem nie będzie to wykład, do komputera zaproszę chętnych, którzy z programem lightroom próbowali już mierzyć się samemu. Będziemy dyskutować o różnych sposobach rozwiązywania problemów i o odmiennych punktach widzenia na na miejsca, które odwiedziliśmy tydzień wcześniej. Poznamy też efektywne sposoby prezentacji naszych prac w internecie oraz przygotowania ich do druku.

18 kwietnia – spotkanie siódme: dzień architektury

Drugi spacer obejmie ulice starego Podgórza i Kazimierza. Dobre zdjęcia miasta wymagają nieco więcej wiedzy, dlatego ten plener zostawimy sobie na koniec. Przejdziemy się słynną już Kładką Bernatką, a na końcu wybierzemy którąś z kazimierzowskich knajpek, w której poćwiczymy robienie zdjęć w trudnych warunkach braku światła.

25 kwietnia – spotkanie ósme: dzień naszych zdjęć

Najpierw pochwalimy się zdjęciami sprzed tygodnia, już przygotowanymi przez każdego wcześniej. Będziemy je analizować zarówno z perspektywy technicznej jak i estetycznej, korzystając z wiedzy i terminologii zdobytej na warsztatach. W drugiej części każdy, podobnie jak na początku, przygotuje własny materiał do dyskusji, jednak już zupełnie innej niż na początku warsztatów, dojrzalszej i świadomej. Spotkanie zakończy się, a jakże, rozdaniem certyfikatów i zaproszeniem do dalszej pracy z aparatem, tym razem już podczas prawdziwych podróży.

Zdjęcia wykonane podczas plenerów

Zapraszam na kolejne edycje warsztatów,
które odbędą się niebawem.