Ornak (1854 m) to jeden z nielicznych szczytów „po drodze”, który często bywa celem sam w sobie. Dostępny bez trudności dla każdego, kto tylko potrafi się zmierzyć z męczącym podejściem, gwarantuje piękne widoki na Tatry Zachodnie. Chętnie wybierany jest zimą, ponieważ szlak prowadzący na grzbiet zwykle bywa przetarty, a zagrożenie lawinowe jest względnie nieduże.

Dolina Kościeliska świtem. Dzień niedługi, więc wyjść trzeba wcześnie. Kilkukilometrowa podróż w bardzo zimny poranek jest wyzwaniem. W nagrodę można odpocząć w cieple schroniska „Ornak”, które znajduje się na końcu doliny.

Okolice doliny ucierpiały podczas huraganu sprzed kilku lat.

Niezwykle malowniczy Kościeliski Potok.

Tego ranka temperatura silnie opadła po kilku cieplejszych dniach. Wartka woda potoku nie zdążyła jeszcze zamarznąć, ale mróz wysuszył zwykle mokre głazy, wystające ponad poziom wody, nadając obrazom nietypowego kontrastu.

Sterylny wręcz śnieg i pogoda mroźnego, choć słonecznego zimowego poranka.

Ostatnie kroki przed wspinaczką — Hala Ornak.

Widok z Ornaku na zachód: Dolina Starorobociańska i dominujący nad nią Starorobociański Wierch (2175 m)

Wysmagany mroźnym wiatrem grzbiet grani tuż przed szczytem.

Zdjęcie mogące mylić co do skali: wystające drzewa to tak naprawdę niewielkie gałązki kosodrzewiny. Obiektyw ostrzy już od niespełna trzydziestu centymetrów, a przymknięty do F/16 umożliwi złapanie ostrości wszystkich planów.

Jeszcze jedno zdjęcie z trudno rozpoznawalną skalą. Także i tu formy lodu mierzą w rzeczywistości kilkanaście centymetrów.

Panorama ze szczytu na południe, obejmująca widok na całość gór. Jak wspomniałem na początku, Ornak jest niezbyt wybitnym szczytem na trasie prowadzącej na Starorobociański Wierch (z prawej) i Błyszcz (2159 m) z lewej strony. W zimie jednak, ze względu na krótki dzień, często stanowi cel wycieczki. Można stąd zejść z powrotem, albo wybrać zejście Doliną Starorobociańską, co wymaga jeszcze dwudziestominutowego przejścia grzbietem do Siwej Przełęczy (1812 m)

Zdjęcia powstały przy pomocy obiektywu Irix 11 mm i aparatu Canon 5DII

Zapraszam na film, z którego dowiemy się także jak w lightroomie składać panoramy.